Newsy i Wydarzenia

stale: Zapisz się na newsletter o wydarzeniach i o nowościach na stronie

do uzgodnienia: Rozmowa na Skype z Enenną

zobacz wszystkie »

Nowości na stronie

10 czerwca 2019 Dodana nagrana medytacja w lekturach po polsku

8 czerwca 2019 Dodany link, uporządkowane lektury, usunięte wydarzenie, dodana lektura po polsku i po angielsku

11 marca 2019 Drobne zmiany w

20 lutego 2019 Dodana lektura po polsku, uaktualnione wydarzenia i linki

9 grudnia 2018 Głębokie zmiany w tekście o tradycjach

zobacz wszystkie »

Kilka słów o:

Tematem tej strony jest wicca, neopogańska inicjacyjna religia misteryjna (inicjacyjna... więcej »

Dziękuję twórcy grafiki oraz Arimowi, twórcy silnika strony.

O mnie i o stronie

- Zawód ma pani taki: wiedźma - czy po prostu charakter trudny?
- Zawód. A charakter akurat mam nawet bardzo sympatyczny.
Cytat z radzieckiej komedii z 1968 roku Staraja, staraja skazka.
 (W dalszej części filmu wiedźma okazuje się zdradziecka i trudna do zabicia.)

 

Noszę nick Enenna. Od 2003 roku prowadzę stronę www.wicca.pl . Zaczęłam ją prowadzić, będąc zwolenniczką wicca eklektycznego i Starhawk. Mniej więcej w 2003 roku zaczęłam się przykonywać do wicca tradycyjnego po kilku latach fascynacji wicca eklektycznym i Starhawk. W 2004 roku wyruszyłam za falą Polaków na Wyspy Brytyjskie. Oprócz pracy czekał na mnie kontakt do kowenu. Kowen okazał się darem Bogini. Zostałam inicjowana w tradycji aleksandryjskiej. Trochę to trwało, zanim wyszkoliłam się i zaczęłam uczyć innych. Od 2008 roku prowadzę kowen aleksandryjski, a moi uczniowie sami już uczą. 

 

 

Od 2003 diametralnie zmieniła się pogańska i wiccańska scena w Polsce. W 2005 i 2006 roku byłam jedną jedyną inicjowaną wiccanką wśród pogan w naszym kraju. Kowen był dla wielu świętym Graalem. Zanim pojawiły się inne osoby inicjowane, angażowałam się w organizowanie spotkań pogan (od 2004 do 2014 roku), a także pomagałam w tworzeniu Polskiej Federacji Pogańskiej pierwszemu koordynatorowi, Rawimirowi, oraz przebywającym wówczas w Polsce wiccanom z zagranicy - Boann i Dagdzie. Federacja sprowadziła do Polski dalszych wiccan i wszystko zaczęło się kręcić. 

Obecnie kowenów jest w Polsce kilka. Są kontakty z wiccańską społecznością międzynarodową. Mimo to sądzę, że nadal potrzebne jest przystępne wprowadzenie do wicca po polsku. Strona ma taką rolę pełnić. Jeżeli Czytelnik ma jakieś pytania, zawsze może się ze mną skontaktować mailowo. Właśnie kontakt z czytelnikami jest dla mnie nagrodą za wysiłek włożony w utrzymywanie strony.

Oprócz strony prowadzę również wydawnictwo Bibliotheca Alexandrina, które publikuje książki o pogaństwie, wicca i magii na rynku polskojęzyczynym i anglojęzycznym. Wydawnictwo jest dla mnie źródłem radości i satysfakcji.