Newsy i Wydarzenia

od października 2018 - można dołączać: Kurs na temat wicca tradycyjnego online

stale: Zapisz się na newsletter o wydarzeniach i o nowościach na stronie

do uzgodnienia: Spotkania indywidualne w Warszawie

zobacz wszystkie »

Nowości na stronie

20 lutego 2019 Dodana lektura po polsku, uaktualnione wydarzenia i linki

9 grudnia 2018 Głębokie zmiany w tekście o tradycjach

2 listopada 2018 Zmiana terminu spotkań w Trójmieście, usunięte obrazki z lektur po angielsku

13 października 2018 Dodany nowy tekst o religii słowiańskiej

18 sierpnia 2018 Dodana lektura po angielsku, zaktualizowane linki

zobacz wszystkie »

Kilka słów o:

Tematem tej strony jest wicca, neopogańska inicjacyjna religia misteryjna (inicjacyjna... więcej »

Dziękuję twórcy grafiki oraz Arimowi, twórcy silnika strony.

O mnie i o stronie

- Zawód ma pani taki: wiedźma - czy po prostu charakter trudny?
- Zawód. A charakter akurat mam nawet bardzo sympatyczny.
Cytat z radzieckiej komedii z 1968 roku Staraja, staraja skazka.
 (W dalszej części filmu wiedźma okazuje się zdradziecka i trudna do zabicia.)

 

Noszę nick Enenna. Strona powstała w 2003 roku, zanim zostałam wiccanką tradycyjną w 2005 roku. Pomysł zrobienia strony nie był mój, ale tak się złożyło, że ja ją postawiłam i do dziś prowadzę. Pierwsza wersja strony nie miała jeszcze domeny, a moje teksty przeznaczone dla niewykupionej jeszcze domeny www.wicca.pl wisiały na mojej stronieo nazwie "Strona Wiedźmy". W owym czasie uważałam, że wicca eklektyczne to jest to, nie miałam problemu z tym, żeby być Ukrytym Dzieckiem Bogini i generalnie byłam za tym, żeby zamieszczać w sieci dobre informacje. Pierwsze teksty były mojego autorstwa, potem zaczęły pojawiać się teksty innych osób, w tym tłumacznia.

Mniej więcej w 2003 roku zaczęłam się przykonywać do wicca tradycyjnego. W 2004 roku wyruszyłam za falą Polaków na Wyspy Brytyjskie. Oprócz pracy czekał na mnie kontakt do kowenu. Kowen okazał się darem Bogini. Zostałam inicjowana w tradycji aleksandryjskiej. Trochę to trwało, zanim wyszkoliłam się i zaczęłam uczyć innych. 

Co się działo od 2003 roku? Jak można się domyślać, mnóstwo zmieniło się w moim patrzeniu na wicca. Artykuły pisane w różnych latach są jak pisane przez różne osoby. Nie znaczy to jednak, że któraś z tych osób mówi głupio. Można porównać wywiady, których udzieliłam: jdla Taraki na przełomie 2003 i 2004 roku , artykuł Joanny Podgórskiej z Polityki z 2008 roku, w którym występuję, oraz wywiadla bloga Allergic Pagan w połowie 2015 roku. 

Od 2003 roku mnóstwo zmieniło się w sytuacji polskiego pogaństwa i wicca przede wszystkim. W 2005 i 2006 roku byłam jedną jedyną inicjowaną wiccanką wśród pogan w Polsce. Kowen był dla wielu świętym Graalem. Zanim pojawiły się inne osoby w Polsce, angażowałam się w organizowanie spotkań pogan (od 2004 roku), a także pomagałam w tworzeniu Polskiej Federacji Pogańskiej pierwszemu koordynatorowi, Rawimirowi, oraz przebywającym wówczas w Polsce wiccanom z zagranicy - Boann i Dagdzie. Federacja sprowadziła do Polski dalszych wiccan i wszystko zaczęło się kręcić. 

Obecnie kowenów jest w Polsce kilka. Są kontakty z wiccańską społecznością międzynarodową. Mimo to sądzę, że nadal potrzebne jest przystępne wprowadzenie do wicca po polsku. Strona ma taką rolę pełnić. Jeżeli Czytelnik ma jakieś pytania, zawsze może się ze mną skontaktować mailowo. Właśnie kontakt z czytelnikami jest dla  mnie nagrodą za wysiłek włożony w utrzymywanie strony.