Newsy i Wydarzenia

stale: Zapisz się na newsletter o wydarzeniach i o nowościach na stronie

do uzgodnienia: Rozmowa na Skype z Enenną

zobacz wszystkie »

Nowości na stronie

10 czerwca 2019 Dodana nagrana medytacja w lekturach po polsku

8 czerwca 2019 Dodany link, uporządkowane lektury, usunięte wydarzenie, dodana lektura po polsku i po angielsku

11 marca 2019 Drobne zmiany w

20 lutego 2019 Dodana lektura po polsku, uaktualnione wydarzenia i linki

9 grudnia 2018 Głębokie zmiany w tekście o tradycjach

zobacz wszystkie »

Kilka słów o:

Tematem tej strony jest wicca, neopogańska inicjacyjna religia misteryjna (inicjacyjna... więcej »

Dziękuję twórcy grafiki oraz Arimowi, twórcy silnika strony.

Zagadka tetramorfa

Klasyczny wizerunek na karcie Tarota “Świat” to naga kobieta otoczona owalnym wieńcem. W czterech rogach karty, na tle nieba, widać głowę człowieka, orła, lwa i byka. Dla współczesnego człowieka obraz jest już nieczytelny, chociaż może się domyślać, że jest to symboliczne przedstawienie kosmosu (bądź co bądź, “Świat”).

Osobom zaznajomionym z chrześcijańską ikonografią zwierzęta z karty mogą skojarzyć się z tetramorfem (dosłownie, “czwórpostacią”), czyli umieszczanymi w czterech rogach ikon symbolami czterech Ewangelistów. Symboliczne postaci wywodzą się z Apokalipsy Św. Jana. Pojawiające się w wizji zwierzęta zinterpretowano jako Ewangelistów Mateusza (człowiek), Łukasza (wół), Marka (lew) i Jana (orzeł).

Oczywiście, to żadne rozwiązanie. Czemu pojawiają się w czterech rogach karty? Jaką rolę przypisano Ewangelistom?

Rozwiązanie wydaje się oczywiste. Ewangeliści strzegą czterech kierunków świata. Czemu w postaci tych, a nie innych zwierząt?

Intuicja nakazuje szukać korespondencji z żywiołami. Orzeł to będzie powietrze. Lew to ogień, byk czy wół jest zwierzęciem związanym z ziemią. Co ma człowiek wspólnego z wodą?

Zanim uznamy, że zabrnęliśmy w ślepy zaułek, spójrzmy na płaskorzeźbę przedstawiającą Mitrę.

źródło: F. Cumont,

 

Boga otacza owalny wieniec znaków zodiaku, a czterech rogów sceny strzegą ludzkie głowy. Obraz wygląda znajomo. Tak, to przedstawienie kosmosu podobne do karty “Świat”. Cztery głowy to cztery greckie wiatry stron świata. Wieniec, jak widać, pierwotnie był zodiakiem, a to dostarcza nam wskazówek co do pochodzenia naszych zwierząt.

Religia Mitry była religią astralną. Mitra, bóg indoeuropejski, w Indiach został bogiem wojowników: Mitrą - Waruną. Do Rzymu przybył z Bliskiego Wschodu, krainy magów - astrologów, pielęgnujących wiedzę astronomiczną jeszcze z czasów sumeryjskich. To na terenie Sumeru, później Babilonu, powstała astronomia i astrologia w takim kształcie, w jakim ją znamy do dziś. Wśród wynalazków Babilończyków mamy, obok godziny trwającej sześćdziesiąt minut, także zodiak. W czasie, kiedy babilońska cywilizacja kwitła, od 4000 do 2000 roku p.n.e., w wiosenne zrównanie dnia z nocą Słońce wchodziło w znak Byka, w letnie przesilenie w Lwa, jesienne zrównanie wypadało w Skorpionie, zaś zimowe przesilenie w Wodniku. Z powodu przesuwania się osi ziemskiej, zachodzi zjawisko ładnie nazywane precesją ekwinokcjów. Oznacza to, że punkt na ekliptyce, w którym słońce wschodzi w równonoc,  przesuwa się. W rezultacie co dwa tysiące lat główne Sabaty wypadają w innym gwiazdozbiorze. Starożytni astronomowie zaszyfrowali tę wiedzę w obrazie Mitry, słonecznego Boga, który zabijał Byka i przesuwał punkt równonocy. Mitrę - Słońce przedstawiano jako władcę niebios i czasu, otoczonego gwiazdozbiorami Zodiaku.

Co to ma wspólnego z naszymi czterema zwierzętami? Właśnie dotarliśmy do ich symboliki. Doskonale zgadzają się z czterema kardynalnymi gwiazdozbiorami z czasów Babilonu. Otóż obok Byka i Lwa mamy Orła, którym zastąpiono uważanego za złowróżebnego Skorpiona i pod tą postacią do dziś występuje czasem w astrologii, a Wodnik to człowiek. W ten sposób wyjaśnia się korespondencja zwierząt tetramorfa z porami roku, a w ślad za tym przyporządkowaniem idzie przyporządkowanie im kierunku oraz żywiołu. Byk to Ziemia, Lew to ogień, Skorpion / Orzeł to woda, a Wodnik / Człowiek to powietrze. Znaki te w Zodiaku nazywa się znakami stałymi.

Tak rozszyfrowaliśmy jeden szczegół z talii Tarota.