Newsy i Wydarzenia

stale: Zapisz się na newsletter o wydarzeniach i o nowościach na stronie

do uzgodnienia: Rozmowa na Skype z Enenną

zobacz wszystkie »

Nowości na stronie

10 czerwca 2019 Dodana nagrana medytacja w lekturach po polsku

8 czerwca 2019 Dodany link, uporządkowane lektury, usunięte wydarzenie, dodana lektura po polsku i po angielsku

11 marca 2019 Drobne zmiany w

20 lutego 2019 Dodana lektura po polsku, uaktualnione wydarzenia i linki

9 grudnia 2018 Głębokie zmiany w tekście o tradycjach

zobacz wszystkie »

Kilka słów o:

Tematem tej strony jest wicca, neopogańska inicjacyjna religia misteryjna (inicjacyjna... więcej »

Dziękuję twórcy grafiki oraz Arimowi, twórcy silnika strony.

Czym wicca nie jest

O wicca krążą rozmaite nieporozumienia. Wicca to nie satanizm, nie biała magia, nie Tradycja Księżyca, nie New Age, nie religia kobiet.

Wiccanie to sataniści

Niby wszyscy to wiedzą, ale warto napisać: wiccanie nie są satanistami ani "szatanistami". To inna religia. Generalnie różnicę sprowadziłabym do tego, że wiccanie czczą bogów, a sataniści siebie. Polecam przestudiowanie strony www.satan.pl, aby poznać podobieństwa i różnice. Pouczające.

Ciekawostka: Rogaty Bóg wiccan to połączenie kilku rogatych bóstw z mitologii przedchrześcijańskich - postaci z malowideł naskalnych kromaniończyków oraz Cernunnosa i Herna. Rogi miał Dionizos, ginący i zmartwychwstający. W starożytności rogi były symbolem kapłaństwa i ofiary, odpowiednim dla króla, który poświęcał się w ofierze dla dobra swojego ludu. Z rogami wyobrażano Aleksandra Wielkiego i Mojżesza.

Wicca to biała magia

Wiem, że aż dwie z wydanych w Polsce książek na temat wicca mają podtytuł "Biała magia", co jest mylące. Magia (bez określenia koloru!) to część religii wicca, ale sprowadzenie wicca tylko do zaklęć jest jej wielkim zubożeniem. Wicca to świętowanie zmian pór roku i odnajdywanie w nich sensu ludzkiego zycia; to spotkania z bogami; głębokie doświadczenia duchowe; trans; więź z kowenem; ciągła nauka. Tak, również magia, uprawiana z odpowiedzialnością i w obecności bogów.

Wicca to Tradycja Księżyca opisana przez Coelho w powieści "Brida"

Coelho opisał w powieści "Brida" grupę ezoteryków, których przekonania i praktyki nie mają wiele wspólnego z wicca. Przede wszystkim, wiccanie nie są chrześcijanami, nie zajmują się Bogiem chrześcijan, Adamem i Ewą, nie szukają swoich Drugich Połówek. Wiccanie czczą swojego Boga i Boginię, mają własne mity, a elementy męski i żeński starają się zrównoważyć w sobie, bez poszukiwań brakujących części duszy na zewnątrz. Obrzędy wyglądają inaczej. Inicjacje wyglądają inaczej. Tradycja Księżyca to fikcja literacka, służąca przekazaniu filozofii autora.

Nikt nie ma prawa ci mówić, jaka ma być Twoja wicca

Zależy, co rozumiemy przez "wicca". W wicca tradycyjnym uczymy się od nauczyciela, aż do osiągnięcia samodzielności, kiedy faktycznie stajemy się sami własnym autorytetem. Nie należy mylić tego z pełną swobodą wicca eklektycznego, zwłaszcza uprawianego w samotności.

Wicca jest celtycka

Wicca jest europejska. Wicca czerpie z wielu źródeł, celtyckich również, ale przede wszystkim z dorobku czarownic i magów, którzy działali w wielu plemionach i w wielu krajach europejskich. Doskonale wpisuje się m.in. w słowiańską tradycję kalendarza obrzędowego.

 

Wicca jest religią starszą niż chrześcijaństwo

Pogaństwo jest starsze niż chrześcijaństwo, a wicca jest religią pogańską. Jednak wicca w znanej nam formie pojawiła się jednak dopiero w latach 50 XX wieku. Czerpie ze starych tradycji, ale nie ma dowodu na to, żeby w tej samej formie trwała od tysiącleci - przeciwnie, są dowody na to, że intensywnie się rozwijała i zmieniała w połowie XX wieku.

Historyczne czarownice były wiccanami

Patrz wyżej. Nie ma dowodów na ciągłość kultu czarownic. Wicca w obecnej postaci jest młodsza od czarownic, ale nawiązuje do nich, jako do kobiet postępujących zgodnie ze swoją wolą i nie bojących się użyć własnej mocy.

Wicca to religia tylko dla kobiet

Nie. Wicca jest religią opartą na kulcie obydwu pierwiastków, męskiego i żeńskiego, nie mylić z kultem Bogini. Tradycyjnie koweny czarownic składają się po równo z mężczyzn i kobiet. Mężczyzna, Gardner, spopularyzował wicca. Nieporozumienie bierze się po pierwsze z tradycji, że mężczyzna zajmuje się magią wysoką, a kobieta niską (patrz "Czarnoksiężnik z Archipelagu", gdzie uzdolniony magicznie bohater zabrany jest od wiejskiej wiedźmy do bardziej odpowiedniej szkoły magów). Po drugie, kobiety w wicca mają równorzędną pozycję, są kapłankami, co w naszej kulturze wydaje się wywyższaniem kobiet.

Wicca to kult natury

Otóż nie do końca. W naturze przejawiają się Bogowie, ale nie należy mylić manifestacji z samą istotą. Wicca jest raczej kultem płodności niż kultem natury, poza tym kładzie większy nacisk na rozwój wewnętrzny, kult Bogów i magię niż na obserwacje natury. Chociaż szacunek dla przyrody jako jednego z przejawów bóstwa jak najbardziej ma w wicca sens, cykl pór roku poucza o śmierci i odrodzeniu, warto pamiętać, że są religie bardziej skoncentrowane na przyrodzie, np. druidyzm.

Gardner zapłacił lub zlecił Aleisterowi Crowleyowi, żeby ten napisał Księgę Cieni. Gardner był uczniem Crowleya

Jak wynika z pamiętników Crowleya, obaj panowie spotkali się cztery razy w maju 1947 roku, na krótko przed śmiercią Crowleya. Sądząc po późniejszej korespondencji, celem spotkania było doprowadzenie do przebudzenia przez Gardnera O.T.O. w Wielkiej Brytanii. Sam Gardner wkrótce utracił zainteresowanie O.T.O. i zwrócił się ku czarostwu. Nie ma dowodów na to, by w owym czasie Gardner zlecił Crowleyowi napisanie Księgi Cieni. Można mówić raczej o inspirowaniu się przez Gardnera opublikowanym prez Crowleya wcześniej materiałem.

Wicca to New Age. Łączy się z Feng shuei, aniołami, astrologią itd.

Wicca powstała w latach pięćdziesiątych jako samodzielny system, oparty na magii ceremonialnej. W czasie rozkwitu New Age wielu ludzi zainteresowanych sprawami dziwnymi i tajemniczymi dołączyło wicca do swoich innych zainteresowań, i tak powstało wicca eklektyczne. Im więcej w nim elementów wziętych z New Age, tym bardziej jest rozcieńczone i coraz mniej w nim Wicca. Łączenie wicca z różnymi alternatywnymi technikami leczenia, poznania rzeczywistości i polepszenia życia to prywatny wybór wyznawcy.