Newsy i Wydarzenia

stale: Zapisz się na newsletter o wydarzeniach i o nowościach na stronie

do uzgodnienia: Rozmowa na Skype z Enenną

zobacz wszystkie »

Nowości na stronie

10 czerwca 2019 Dodana nagrana medytacja w lekturach po polsku

8 czerwca 2019 Dodany link, uporządkowane lektury, usunięte wydarzenie, dodana lektura po polsku i po angielsku

11 marca 2019 Drobne zmiany w

20 lutego 2019 Dodana lektura po polsku, uaktualnione wydarzenia i linki

9 grudnia 2018 Głębokie zmiany w tekście o tradycjach

zobacz wszystkie »

Kilka słów o:

Tematem tej strony jest wicca, neopogańska inicjacyjna religia misteryjna (inicjacyjna... więcej »

Dziękuję twórcy grafiki oraz Arimowi, twórcy silnika strony.

Słowniczek

Niektóre pojęcia wyjaśnione są też w artykułach o kole roku, narzędziach i rytuale.

athame - obnosieczny nóż czarownicy zarną rękojeścią, o obustronnym ostrzu i o długości ostrza równej długości dłoni posiadacza.Słowo "athame" wymawia się na kilka sposobów. Ja stosuję wymowę "atejm". Athame jest magicznym nożem, używanym tylko w kręgu, i bardzo osobistym narzędziem.

biała magia - wg podziału magii w magii ceremonialnej, magia służąca rozwojowi duchowemu, teurgia. Błędnie określa się tą nazwą magię stosowaną w "dobrym celu". Co to znaczy w dobrym? Pojęcie względne.

Blessed Be - pozdrowienie czarownic tłumaczone jako "Bądź błogosławiony/błogosławiona".

bolline - nóż czarownicy, tradycyjnie z białą rękojeścią, używany do cięcia ziół i innych prac w ramach przygotowania, a nie odprawiania rytuału.

chowaniec - domowe zwierzę czarownicy. W średniowieczu posiadanie oswojonego zwierzęcia wskazywało, że właściciel może być czarownikiem. Dziś 33 procent polskich gospodarstw domowych ma kota.

czarostwo - magia ludowa, magia czarownic

esbat - święto pełni księżyca

gaj (ang. grove) - większa grupa wiccan i sympatyków, skupiona wokół kowenu prowadzącego kursy i rozmaite imprezy. Czasem oznacza grupę kandydatów do inicjacji. Nazwa pochodzi od gaju Akademosa, zwanym Akademią, gdzie nauczał chętnych Platon. Nazywana również bywa "dworem" ("outer court"). Oba pojęcia są amerykańskie.

inicjacja - rytuał przejścia, w trakcie którego inicjowany poznaje tajemnice i przechodzi z jednej grupy społecznej do drugiej. Inicjacją jest np. chrzest, małżeństwo, matura. U wiccan mamy trzy stopnie inicjacji - wtajemniczenia. Czarownica pierwszego stopnia nie może uczyć ani założyć kowenu, jest zależna od inicjatora. Po drugiej inicjacji czarownica zyskuje samodzielność, która po uzyskaniu trzeciego stopnia jest całkowita.

kowen - grupa działających razem czarownic, połączonych wspólnym grupowym umysłem. Kowen wicca tradycyjnego tworzy się przez pączkowanie istniejącego. Starszy kowen pomaga kowenowi dziecku i przekazuje mu swoją tradycję.

Księga Cieni - rękopis rytuałów, przekazywany z czarownicy na czarownicę danej tradycji. Nazwa pochodzi od księgi do wróżenia z długości ludzkiego cienia, którą Gardner miał widzieć na Wschodzie. Nie należy mylić w osobistym magicznym dziennikiem czy własnym zbiorem rytuałów i czarów, gromadzonych w miarę praktyki. Księga Cieni jest "książką kucharską" linii czy tradycji, a nie konkretnej czarownicy.

magia - sztuka zmieniania otoczenia zgodnie ze swoją wolą.

Merry Meet - "radosne spotkanie", powitanie czarownic, w praktyce rzadko używane  poza netem.

misterium - boski sekret, tajemnica, której nie można oddać w słowach. Misteria wicca to misteria narodzin, śmierci i odrodzenia, pokrewne misteriom eleuzyjskim.

neopogaństwo - współczesna rekonstrukcja religii pogańskich, konkretnych ścieżek (rekonstrukcjonizm celtycki, słowiański, druidyzm, hellenizm, asatru, Religio Romana) lub duchowość skoncentrowana na czczeniu natury i wielu bogów, luźno oparta na historycznych religiach i domysłach historyków (wicca, neoszamanizm).

ołtarz - symboliczna kompozycja, pomagająca skupić się na Bogu, Bogini i żywiołach. Do rytuału ołtarz ustawia się wewnątrz kręgu. Ołtarz może też być elementem wystroju domu i przypominać stale o tym, co dla wiccanina jest ważne. Generalnie znajdują się na nim narzędzia czarownicy, symbole Boga i Bogini i przedmioty potrzebne do rytuału oraz dekoracje.

pentagram - gwiazda z pięcioma ramionami, zakreślona jedną linią. Istnieje szereg interpretacji tej symboliki tej figury. Oto dwie popularne: pięć ramion pentagramu symbolizuje pięć żywiołów: ziemię, wodę, ogień, powietrze i ducha lub eter; pentagram skierowany jednym ramieniem do góry symbolizuje dominację ducha nad pozostałymi żywiołami, odwrócony - dominację materii nad duchem.

pentakl - narzędzie czarownicy, dysk z pentagramem. Zauważyłam, że w tej roli doskonale sprawdzają się okrągłe deski kuchenne.

Piramida Czarownic - znana jako maksyma różokrzyżowców, cztery moce Sfinksa itp. to zalecenie : Wiedzieć, Pragnąć, Odważyć się i Zachować Milczenie. Wg legendy znaleziono je wyryte w kamieniu we wnętrzu piramidy. Przypisuje się te zalecenia Eliphasowi Leviemu, u którego pojawia się po raz pierwszy. Występuje w tekście ceremonii Golden Dawn, a u Blavatskiej jako maksyma alchemików.

sabat - wiccańskie święto. Więcej informacji o sabatach w Kole roku.

Wiccańska Rada (Wiccan Rede, Rede of the Wiccae) - patrz Teksty i mity